poniedziałek, 7 października 2013

W rustykalnym stylu

Zacznijmy od początku, a mianowicie genezy i wyjaśnienia znaczenia słowa "rustykalny".
Pochodzi od niemieckiego słowa rustical.
Słownik wyrazów obcych podpowie nam, że rustykalny oznacza cechy wiejskie, chłopskie, wieśniacze i ludowe. 
Czym przejawia się ten styl we wnętrzach?

Ciepłe kolory zaczerpnięte z natury, często wyblakłe połączone z bielą, naturalne drewno z widocznymi słojami, tekstura tkanin w kraty, pasy i kwiaty, prostota mebli i ornamentyki detali, wysokie listwy przypodłogowe i sufitowe...
Często spotykane jest również podniszczone- czy wystylizowane na ten sposób drewno, z widocznymi przetarciami czy odpadającymi kawałkami farby.
Charakterystyczny jest motyw surowej lub malowanej cegły. Można także zaakcentować tylko jej fragmenty we wnętrzu: jedna ściana w całości z cegły, akcent z pozostałości sklepienia okiennego czy drzwiowego. 
Typowe meble są kute (zwykle łóżka, leżanki, półeczki) oraz drewniane(surowe lub pomalowane na biało).
W kuchni możemy spotkać bardzo starą kuchenkę węglową. W łazience poczujemy się jak w łaźni, gdzie przy wolno stojącej wannie chwycimy elegancką baterię prysznicową, a obok na drewnianej półce będzie stać misa z emaliowym dzbanem.
W sypialni nad łóżkiem często znajduje się baldachim .

Styl rustykalny możemy określić również mianem romantycznego. Jest często przesłodzony, ale też prosty i swobodny. W tym wnętrzu poczujemy jakbyśmy zjawili się w domku na wsi.

Typowe wnętrze utrzymane w tym stylu może wydawać się wielu osobom zbyt staroświeckie czy dosłownie "wiejskie". Dlatego też projektanci stawiają na akcenty zaczerpnięte z tego motywu.
Obok elementów rustykalnych często występują detale i wnętrza w stylu klasycznym, art deco, skandynawskim oraz nowoczesnym. Style te zestawione razem (oprócz oczywiście nowoczesnego) przenikają się wzajemnie tworząc kompozycję, w której można mieć problem z odróżnieniem poszczególnych stylów.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest we wnętrzu już podstarzałym zachować kilka elementów rustykalnych poprzez podkreślenie ich elementami nowoczesnymi i oraz zmiękczyć ten przeskok innymi pośrednimi stylami. Jeśli dysponujemy wnętrzem nowoczesnym, a bardzo zależy nam na kilku rustykalnych detalach wybieramy się na targ staroci lub odnajdujemy elementy na strychu. W nowoczesnym otoczeniu może występować sam niczym muzealny eksponat lub dodając do rustykalnego stolika kawowego obszerną kanapę z stertą poduch oraz gęsto plecionym dywanem podobnie złagodzić ten kontrast.
W wnętrzach z motywami rustykalnymi najważniejsze jest, aby znaleźć harmonię i ład, w którym domownik poczuje się swobodnie.

Romantyczna sypialnia z surową cegła, kutym łóżkiem, drewnianym oknem i drzwiami z widocznym wzmocnieniem w kształcie litery Z:


Stary budynek z zachowaną ścianą z kamienia i belkami stropowymi. Architekt postawił na skrajne połączenia nowoczesnego wnętrza z rustykalną bazą:


Kuchnia z płytkami stylizowanymi na rustykalne:


Wnętrze hotelu. Kamienna ściana, meble utrzymane w stylistyce klasycznej, dzięki temu wnętrze jest przytulne i delikatne:
(więcej zdjęć klik!)


Kuchnia z kamienną ścianą. Sprzęt oraz umeblowanie proste i surowe. Skrajne style łączy ciepło drewna stołu, krzeseł oraz poduchy na nich.


Belkowanie dachu, surowy kominek, surowe stoliki kawowe, ciężka skrzynia na pierwszym planie.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz